Blog

Bygge og bo, Nyheter

Oppdatering 04.09 – Opphevelse av kokeanbefaling

Kloring av vann

Oppdatering 04.09.2026

Siste prøver av vannet i Brekken viser ingen tegn til E-coli eller koloforme bakterier. Vi opphever derfor oppfordring til å koke vannet. Vi vil ha jevnlig oppfølging med prøvetaking i tiden fremover og følge med på situasjonen.

Se analysen her

Oppdatering 03.09.2026

Vannprøven som ble tatt i går er nå ferdig analysert. Resultatet viser ingen E.coli eller koliforme bakterier i vannet. Anbefalingen om koking opprettholdes likevel rutinemessig, da det normalt kreves to rene prøver med en dags mellomrom. I dag vil vi ta flere vannprøver spredt utover hele nettet i Brekken. Vi kommer tilbake med informasjon om resultatet i løpet av morgendagen.

02.09.2026

Det er oppdaget en E.coli.bakterie på vannprøve som ble tatt ut den 1/9 fra Brekken vannverk. Derfor anbefales det at vann som brukes til drikkevann og matlaging kokes inntil det kommer annen beskjed. Vi har tatt ny vannprøve som vi får svar på i løpet av morgendagen. Alle tilknyttet Brekken vannverk vil få ny informasjon når vi vet svaret på denne.

Vannprøven det ble funnet E.coli i, er også analysert på flere andre parametere. Disse resultatene viser helt normale verdier. Uansett hvilke resultater vi får på siste vannprøve, vil vi følge opp vannkvaliteten ved å ta hyppige vannprøver i tiden som kommer. Dersom det skal være behov for ytterligere tiltak i fremtiden, vil dette skje i samråd med kommunehelsetjenesten og kommunelege.

X