Kommunestyret vedtok 11. desember budsjett for 2026 og handlings- og økonomiplan for 2026-2029 (HØP), inkludert tiltaksplan for å komme ut av Robek. Handlings- og økonomiplanen er nå sendt til Statsforvalteren for godkjenning. Statsforvalteren har ingen tidsfrist for behandling av planen. Her kan du lese kommunestyrets vedtak i sin helhet (se siste sak om handlings- og økonomiplan, 111/25)
Vedtaket innebærer at Røros kommune i årene fremover fortsatt vil tilby gode tjenester, at vi fortsatt vil arbeide med langsiktig utvikling og endring – og at vi fortsatt skal ta rollen som samfunnsaktør innenfor mange viktige områder som for eksempel plan, næring, kultur, boligpolitikk, infrastruktur, verdensarv og samisk forvaltningsområde på alvor. Her er hovedtrekkene fra vedtaket i kommunestyret:
- Innsparinger i alle virksomheter – uten unntak. Dette er selvsagt grundig vurdert opp imot hva det vil koste oss på lang sikt.
- Innsparingskrav til interkommunale samarbeid
- Skjerming av barn og unge – åpningstider ved ungdommens hus opprettholdes og de mest brukte støtteordningene, samt tilskudd som går til barn, unge og familier med lav inntekt skjermes
- Det er ikke funnet penger til å styrke avdelingen for psykisk helse og rus i 2026 (utsatt til 2027), men det skal i 2026 opprettes ny psykisk helsetjeneste for barn og unge i samarbeid med Holtålen kommune. Røros vil være vertskommune for denne avdelingen.
- Press på skolen – Endringer i befolkningssammensetningen med flere eldre og færre yngre gjør at økonomi må flyttes fra unge til eldre. Dette er utfordrende for både skole og barnehage.
- Dagsenteret ved Øverhagaen: Tilbudet fortsetter med åpent 5 dager i uken, på samme nivå som i 2025.
- Prisstigning: Kommunen dekker kun prisvekst på faste avtaler (som husleie og lisenser). Andre økte kostnader må dekkes innenfor eksisterende rammer.
- Tiltaksplan Robek ble vedtatt uten endringer: Tiltak knyttet til Robek, samlet oversikt
- Det er vedtatt minimalt med investeringer i perioden. Investering i ny hovedvannkilde ligger i selvkostområdet (gebyrer), og vil ikke berøre driftskostnader. På IT-området er det mindre, men viktige og kontinuerlige investeringer, knyttet til digitalisering innen tjenestene, velferdsteknologi, og noe innenfor vedlikehold av bygg og vei
- Inntekter vurderes kontinuerlig. Arbeidet om konsesjonskraft er den av størst betydning. Dette er tidligere vedtatt i kommunestyret og arbeidet er i prosess både i politisk og administrativ ledelse.
- Kommunestyret vedtok et tilleggspunkt om at kommunedirektøren gis fullmakt til å innarbeide eventuelle tilleggsmidler som overføres over statsbudsjett, og at formannskapet skal orienteres om disponeringen snarest mulig.
Handlings- og økonomiplanen er nå sendt til Statsforvalteren for kontroll. Formålet med dette er å påse at planen gir grunnlag for god økonomisk styring og kontroll, og dette er en obligatorisk øvelse for alle kommuner som er innmeldt i Robek-registeret.
Arbeid med tiltak fortsetter i 2026
I 2026 fortsetter formannskapet med arbeidsmøter der de vurderer ulike tiltak for å skape en varig og bærekraftig driftsøkonomi. Arbeidet skjer i samarbeid med administrasjonen. Arbeidsmøtene er lagt til hvert formannskapsmøte, og sakspapirene finner du i møtekalenderen til Formannskapet.
Ledelsen fortsetter også sitt arbeide med ulike tiltak innenfor og på tvers av virksomhetene, i samarbeid med tillitsvalgte. Medarbeidere kan også gi innspill til arbeidet med Robek til sine ledere eller til tillitsvalgte. Innspill fra medarbeidere blir formidlet videre og tatt inn i arbeidet som skjer i virksomhetene og administrasjonen.
Vi ønsker fortsatt innspill fra innbyggere
På nettsiden Omstilling og utvikling kan du sende oss tanker, ideer eller andre innspill knyttet til arbeidet vi gjør for å komme ut av Robek. Vi har allerede fått inn relevante forslag, og oppfordrer alle som har tanker og ideer om å sende de inn til oss.
Innspillene du sender inn blir lagt fram for formannskapet, som kan ta det med seg i arbeidet med tiltak.
